Хрема, кашлица, болки в гърлото - какво стои зад феномена „често боледуващо дете”

Какви са възможностите за профилактика и лечение с хомеопатия

24 Февруари 2024 г.
Хрема, кашлица, болки в гърлото - какво стои зад феномена „често боледуващо дете”

Снимка: Guliver / Getty

Два дни на градина, 10 дни лечение у дома – този сценарий е познат на всички родители. На пръсти се броят щастливците, чийто хлапета боледуват рядко и успяват да изкарат поне десет дни в детската градина, без да проточат зелени сополи.
През есенно-зимния сезон най-честите причини за консултация с лекар при децата са повтарящите се инфекции на УНГ и дихателната система. В ежедневната практика широко се използва терминът „често боледуващо дете“(ЧБД). Смята се, че здравото дете боледува 6-7 пъти годишно от инфекции на горните дихателни пътища, а ако посещава детско заведение или има брат или сестра, които са на градина, броят се увеличава на 10 и повече инфекции. Тези инфекции са предимно вирусни, преминават бързо и в случаите на бактериална етиология се повлияват добре от антибиотично лечение.
Детето може да боледува не само често, но и продължително (повече от 10-14 дни при едно остро респираторно заболяване). Тези, които боледуват продължително, също влизат в категорията на често боледуващите.

„Обикновено родителите се обръщат към лекар хомеопат, когато детето за пореден път е болно. Хрема, кашлица, болки в гърлото, възпалена трета сливица, болки в ухото са сред най-честите оплаквания. При изявени симптоми хомеопатичните лекарства имат бърз ефект, без никакви странични ефекти. В изготвянето на индивидуална схема за профилактика или лечение се включват медикаменти, които да съответстват на „слабите места“ при всяко конкретно дете, но тази схема задължително трябва да се назначи от хомеопат, който е лекар.“, коментира д-р Зорка Угринова, специалист по обща медицина и клинична хомеопатия и преподавател към Европейската школа по клинична хомеопатия.

В хомеопатията съществуват медикаменти, които са подходящи за специфичните нужди на всеки детски организъм. За профилактика на често боледуващите в своята практика д-р Угринова препоръчва по 10 гранули седмично през периода октомври-март на препарати, съобразени с индивидуалните особености на всяко дете. При по-слабички, злояди, често боледуващи деца, склонни към УНГ и дихателни инфекции е подходящ Silicea 15 СН.
При деца, често боледуващи от УНГ-възпаления, различни алергии и бронхити, които се редуват в неправилен ритъм, предимно в зимния сезон тя предписва Tuberculinum 15 СН.
При тези с увеличена трета сливица, склонни към дихателни инфекции за профилактика е подходящ Calcarea phosphorica 15 СН.

Когато става въпрос за лечение д-р Угринова отбелязва, че освен монопрепаратите, които лекарите хомеопати добре познават, съществуват и т. нар. специалитети, които съдържат комбинация от активни вещества и се продават в аптечната мрежа без рецепта.

„При хрема често предписвам Коризалия на унидози. Съставът на този хомеопатичен специалитет е подходящ за всяка хрема и е лесен за приемане, като от скоро вече е наличен освен като капки за нос и на таблетки. При изявена кашлица започвам със Стодал покет, който съдържа осем активни вещества, подходящи и при суха и при влажна кашлица.“, допълва д-р Угринова.

При лечението, хомеопатията също има своето място, но не трябва да се подхожда със самолечение и лекар трябва да предпише точния препарат, правилната дозировка и схема за прием. Когато най-често детето е с болки и възпаление на ушите се предписва Aviare 15CH, при по-упорити и трудно отзвучаващи кашлици – Poumon histamine 30CH и Sulfur iodatum 15СН. Има деца, при които промяната на времето също "ги разболява" – Dulcamara 9 СН (за чувствителност към влага и студ) и др.
Допълнителна проверена информация за клиничната хомеопатия, нейната ефективност може да намерите на сайтът za-homeopatiata.bg.

 

Здраве

Хомеопатия спасява от болки при кърмене

Здраве

Хомеопатията има бърз ефект при децата

Още от Здраве

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

За какво могат да бъдат сигнал афтите в устата

Бебешка ръчичка. Снимка: Shutterstock

Мама е потисната и в лошо настроение

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Научете детето да се справя само

Да помагаме ли с домашните, кога и как да го насъчваме

Има ли начин да се справите с подстригването бързо и лесно?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Полезни трикове, когато искате да подстрижете момиченцето

Може да направите това в 4 лесни стъпки, при това без сълзи, без сърдене и без излишно напрежение. А на финала – имате доволна и усмихната малка госпожица

Майка и дъщеря спорят на пързалката. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да превърнете детското „Не“ в „Да“

Пробвайте с няколко прости въпроса